موارد كاربرد

رنگ سازی، جوهر چاپ،  پلاستیک و پلیمر،لاستیك، كاغذ، بتون و مواد ساختمانی، ساروج، آجر و كاشی، جلای سرامیك، غذای دام، داروسازی، لوازم آرایشی، تهیه شیشه‌های رنگی، رنگین كردن مواد ساختمانی، ضدزنگ، كاتالیزور. داروسازی، رنگ چوب کود ها آهنرباهای سرامیكی صلب و انعطاف پذیر، بهبود دهنده‌های اصطكاك در دمای بالا مانند لنت ترمز، جوهر چاپ مغناطیسی، خمیر شیشه و چینی و مواد مغذی ریز برای خاك، الكترونیك  ،، تجهیزات و نوارهای ضبط مغناطیسی، MICR، رنگدانة تونر فتوكپی و فكس غیر رنگی، زغال شویی،كنترل خردگی مانند سازه‌های فولادی در پلها، دكلهای دریایی، مبدلهای ولتاژ بالا، دكلهای انتقال برق، طرحهای صنعتی، مخازن ذخیره.صنایع ساینده‌ مانند ساینده‌های بادی، ساینده‌های تجهیزات اپتیكی، گل حفاری، خطوط لولة دریایی و سكوهای نفتی.


در صنعت رنگ

اكسید آهن طبیعی به چهار ردة A, B, C, D بر حسب محتوای Fe2O3 تقسیم می‌شوند كه عبارتند از قرمز < 95، 70، 50 و 10%: زرد < 83، 70، 50 و 10%: قهوه‌ای< 87، 70 و 30%: سیاه <95 و 70% و خاكستری<MIO 85%، فاكتورهای دیگر شامل مواد محلول و فرار، كلریدها و سولفیدهای محلول در آب آهك، چگالی كل، جذب نفت، كدری، مقاومت نسبی در برابر تغییر رنگ، سطح مخصوص ویژه، اندازة ذرات (به عنوان مثال 10 یا 50 میكرومتر).
استاندارد ASTM از این قرار است:
اخری:
<Fe2O317%، رطوبت و مواد فرار كمتر از 1%
سینا(sienna):
Fe2O3 38%>, مواد فرار و رطوبت > 4% برای كنسانتره خاكه باید كم شود.
فریت (Ferrite):
پایین‌ترین درصد مجاز Fe2O3 98% و بالاترین درصد مجاز تركیبات دیگر عبارتست از:SiO2 0.3%، Cl 0.25%، Al¬2O3 0.2%، Cr2O3 0.1% و رطوبت 1% به همراه 85% مش 325.
(گل حفاری)API وزن مخصوص بیشتر از 5 و مش 200.
آگرگات پرچگال (high-density aggregate):
پایین ترین درصد مجاز Fe2O3 65% و بالاترین درصد مجازSiO2 + Al¬2O3 5%، جذب آب كمتر از 4%، واكنش پذیری كم با سولفید و مواد قلیایی، شكل دانه‌ها زاویه‌دار یا نیمه زاویه‌دار، وزن مخصوص 4.5-5.1.
غذای دام (Pet Food):
بالاترین درصد مجاز آرسنیك ppm 5، سرب ppm 20 و جیوه ppm 3.
مواد دارویی و آرایشی:
بالاترین حد مجاز آرسنیك ppm 3، سرب ppm 10 و جیوه ppm 3.
نانوذرات اکسید آهن به دلیل کاربردی که در صنایع، کاتالیست و زمینه‌های زیست دارویی از قبیل دارورسانی، سنجش پادتن و گرمادرمانی توسط مگنتیت دارند در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرده‌اند. از این‌رو نانوذرات اکسید آهن شامل نانوذرات مگنتیت (Fe3O4)، نانوذرات هماتیت (?-Fe2O3) و میکرومیله‌های گوئتیت (?-FeOOH) از طریق روش‌های هم‌رسوبی و سولووترمال سنتز شدند. در روش هم‌رسوبی متغیرهای مختلفی همچون pH اولیه محلول، دمای واکنش و نسبت مولی Fe2+/Fe3+ بر روی اندازه ذرات اثرگذار هستن

کاربرد در رنگ بتن
اکسیدآهن را می توان به عنوان رنگ بتن جهت کلیه کارهای بتنی استفاده نمود .
رنگ بتن همان رنگدانه مورد مصرف در صنعت بتن است که در حین ساخت بتــن استفاده می شود. این رنگدانه ها که بیشتر اکسیدهای آهن و یا اکسیدهای فلزی مورد تایید استاندارد بتـن امریکا جهت استفاده در بتن می باشند یا از فرآیندهای کانـه آرایی و  پودرسازی سنگهای معدنی مربوطه و بسته بندی آنها  تهیه شده و یا بصورت فرآیندهای شیمیایی در کارخانه تهیه می شوند که در صورت پودرسازی آنها را طبیعی و در صورت فرآیندهای شیمیایی آنها را سنتتیک می نامند . خلوص رنگدانه های سنتتیک بالا ولیکن از نظر قیمتی گران هستند و بیشتر برای کوتینـگ و پوششهای نازک استفاده می شوند.خلوص رنگدانه های معدنی طبیعی قابل قبول بوده و به دلیل قیمت ارزان و دسترسی آسان اسـتفاده گسترده در بتن دارند.
 
رنگ آمیزی نمای ساختمان موزائیک سازی جدول و نیوجرسی بتنی محوطه سازی بتن ریزی کف مجسمه سازی تولید سنگهای مصنوعی (نما و کف پوش )- موزاییک و موزاییک های گرانیتی انواع کف پوشهای بتنی و رزینی قطعات بتنی,سفال,آجر,جدول,...

کاربرد رنگهای بتن در گچ
از رنگدانه های مورد مصرف در بتن نیز می توان در گچکاری و قطعات پیش ساخته گچی بهره برد اما باید توجه داشت که میزان مصرف رنگدانه های بتن در گچ از میزان مصرف در بتن بالاتر است .


مزایای استفاده از رنگدانه های بتن
 ـ رنگ آمیزی بتن و ساخت بتن همزمان صورت می گیرد و در زمان و هزینه صرفه جویی می گردد.
 ـ تمامی قطعه بتنی رنگی خواهد شد و در صورت شکستگی و سایش بتن همچنان رنگی می ماند.
 ـ رنگ در بتن رنگی در آب حل نمی شود و در برابر بارش باران و شستشو مقاوم است.
 - رنگدر بتن رنگی در برابر نور خورشید از بین نرفته کم رنگ و پوسته پوسته نخواهد شد .
 ـ آموزش کاربرد آن آسان است حتی یک کارگر ساده نیز می تواند کارکردن با آن را فراگیرد.
 ـ بتن از حالت کسل کننده خاکستری و سفید خارج شده و تنوع و زیبایی خاص به محیط می بخشد.
 - از نظر هزینه و میزان مصرف بسیار اقتصادی است .


استاندارد بتن امریکا ASTM  استفاده از اکسیدهای فلزی مجاز را تا 10 درصد وزنی سیمان مصرفی مجاز می داند . توجه داشته باشید که رنگ موردی سلیقه ای است که هر کارفرما بر اساس سلیقه و شرایط نسبت به میزان استفاده از رنگ تصمیم گیری می کند لیکن محدوده مجاز آن بشرح زیر است :
  در سیمان پرتلند طوسی 3 الی 10 درصد وزنی سیمان مصرفی
( هر 100 کیلو سیمان طوسی 3 الی 10 کیلو رنگ )
 
در سیمان سفید  5/0 الی 10 درصد وزنی سیمان مصرفی
( هر 100 کیلو سیمان سفید 5/0 الی 10 کیلو رنگ )
 
 در گچ 10 الی 25 درصد گچ مصرفی